XVII Starptautiskais Elektronikas konkurss Lietuvā

2011.gada 6.maijā Šauļos, ievērojamā 19.gs rūpnieka Ch.Frenkeļa villā –muzejā  notika XVII Starptautiskais  Elektronikas konstruktoru konkurss, ko organizēja Viļņas Bērnu un jauniešu Informācijas un tehnikas centrs sadarbībā ar Šauļu “Aušros” muzeju tīklu. Pavisam tajā piedalījās vairāk nekā 50 dalībnieku no Lietuvas un Latvijas. Atšķirībā no pagājušā gada, diemžēl, nebija ieradušies Baltkrievijas pārstāvji. Tradicionāli jau astoto reizi konkursā piedalījās arī 7 Rīgas Skolēnu pils Radioelektronikas pulciņa audzēkņi.Konkursa dalībnieki rādīja gan robotus, gan mūzikas atskaņošanas iekārtas, gan citas interesantas elektroniskas ierīces. Darbus vērtēja no Šauļu un Kauņas tehnisko universitāšu mācību spēkiem sastāvoša žūrija.

RSP audzēknis Ņikita Martovs pārsteidza visus ar 4 saviem darbiem-LED kubu, telemetrijas iekārtu , antīkā korpusā iebūvēto GSM telefonu un Lieldienu olu krāsošanas aparātu. Tieši par šo darbu viņš arī ieguva 1.vietu vecākajā  grupā.

Kā parasti, vairāki darbi bija veltīti augstsprieguma tematikai- Kauņas dalībnieku gatavotās Teslas spoles priecēja dalībniekus ar 10 cm garām dzirkstelēm, RSP audzēkņa Valentīna Bukovska darbā savukārt lampas dega tikai ar vienu elektrības vadu. Par šo darbu viņš ieguva 2.vietu. Interesants bija Kristiāna Micīša Sniegavīrs ar skrejošo rindu-displeju. Edgars Kuzmanis no RSP kā konkursa jaunākais dalībnieks sniedza interviju Lietuvas reģionālajai televīzijai. Latviju vēl pārstāvēja 2 audzēknes no Ventspils jaunrades nama. Viņas bija atvedušas elektronisko spēļu kauliņu un briedi -elektronisko Rūdolfu, ko mēs jau pazīstam no Ziemassvētku konkursa.

Konkurss bija lieliska iespēja iepazītie ar labākajiem kaimiņvalstu jauno elektroniķu darbiem, piemēram mirdzošu ornamentu velosipēda ritenī no Šauļiem, Telšai pilsētas jauno konstruktoru videonovērošanas robotu. Ļoti interesantu darbu RGB LED kubu   demonstrēja Kauņas universitātes studenti. Brīvajos brīžos apmainījāmies pieredzē ar kolēģiem, iepazināmies ar Ch.Frenkeļa namu un Šauļu Radio un Televīzijas muzeju. Konkurss tika plaši atspoguļots Lietuvas presē un interneta vietnēs. Uzaicinājām Kauņas pārstāvjus piedalīties RSP 2011.g. Ziemassvētku dekoru konkursā. Mājupbraucot pēc tradīcijas apmeklējām Krustu kalnu.

Jānis Ozols-Ozoliņš, Skolēnu pils radioelektronika spulciņa skolotājs