Skolu muzejs 21. gadsimtā

No 20. līdz 23. novembrim Rīgas Skolu muzeja pārstāvji apmeklēja Rīgas sadraudzības pilsētu Brēmeni, lai piedalītos konferencē „Skolu muzejs 21. gadsimtā”.

Darbs tika organizēts darba grupās, kur teorētiskās nodarbības mijās ar praktisku skolu un muzeju apmeklējumu, uzsverot skolēna piesaistes nozīmīgumu skolas vēstures izpētei. Lielu interesi izraisīja dažādu vēstures periodu – ķeizara laika, Veimāras republikas reformu pedagoģijas, un it īpaši nacionālsociālisma laikam veltītās ekspozīcijas reorganizētajā Brēmenes Skolu muzejā. Gides emocionālais stāstījums atsedza totalitārā režīma graujošo ietekmi uz bērnu pasaules uzskata veidošanu caur ikdienišķām un ģimeniskām lietām – spēļu zaldātiņi nacistu uniformā, varoņu un vadoņa tēmas pārspīlēts atspoguļojums bērnu literatūrā, visaptveroša bērnu iesaistīšana Hitlerjūgend organizācijā u.c.

Par aizraujošu piedzīvojumu izvērtās 2007.gadā par labāko Eiropas muzeju atzītā Vācu izceļotāju muzeja (Deutsches Auswanderer Haus) Brēmernavenā apmeklējums, kura laikā ikviens varēja iejusties pārceļotāja personā un izbaudīt visas ar pārceļošanu saistītās cerības un grūtības. Muzeja kartotēka glabā vairāk nekā 7 miljonus pārceļotāju vārdus, kuri laikā no 1888. gada līdz 20. gs. vidum no dažādām Eiropas zemēm devās uz ASV, Kanādu vai kādu no Dienvidamerikas zemēm.

Jaunas un interesantas idejas varēja smelties, apmeklējot Brēmenes eksperimentālo pamatskolu (Kinderschule Bremen). Radoša atmosfēra, aizraujošas grupu nodarbības, patstāvīgi un zinātkāri bērni.

Esam priecīgi un gandarīti, ka Rīgas Skolu muzejs ir pavēris jaunu lappusi starptautiskā sadarbībā arī ar Brēmenes Skolu muzeju.

Jāzeps Imants Vikšers, Rīgas Skolu muzeja vadītājs

br 101

br 124

br 182

br 179

LK 094

IMG_0638

LK 106