Raibais septembris Skolēnu pilī

Jaunais mācību gads Rīgas Skolēnu pilī ir sācies ar daudziem dažādiem pasākumiem. Jau augusta pēdējās dienās tika uzsākta jauno audzēkņu uzņemšana, kurā līdz 9.septembrim uz dažādajiem Skolēnu pils pulciņiem un kolektīviem pieteicās vairāk kā 1500 bērni un jaunieši vecumā no 2,5 līdz 23 gadiem. Visu septembra mēnesi vairākos pulciņos tika uzņemti vēl aptuveni 100 audzēkņi. Šogad jaunuzņemto audzēkņu skaits ir rekordliels, salīdzinot ar iepriekšējiem mācību gadiem.
1.septembrī tirdzniecības centra „Mols” rīkotajā skolas pirmajai dienai veltītajā pasākumā uzstājās vairāki Skolēnu pils kolektīvi: bērnu koris „Rīga”, sporta deju studija „Dzintarjūra”, godžu-rju karatē pulciņš. Skatītāji ar lielu interesi vēroja mūsu audzēkņu uzstāšanos, sevišķi karatē paraugdemonstrējumus. Pēc uzstāšanās vairāki jaunie skatītāji sarunājās ar mūsu karatē pulciņa audzēkņiem. 2.septembrī pils orientieristi atklāja jauno sezonu ar Rīgas Skolēnu pils čempionātu sprinta distancē.
4.-6.septembrī Skolēnu pilī notika 12. starptautiskais Jāņa Rimšas piemiņas jauniešu komandu turnīrs 100 lauciņu dambretē „Rimsha Open 2009”. Tallinas Dambretes kluba “Nōmme” un Slonimas (Baltkrievija) jauniešu komandas uzrādīja nopietnu konkurenci spēcīgajām BJC “Bolderāja” un “Rīgas Skolēnu pils” komandām. BJC “Bolderāja” komanda ieguva sacensību uzvarētāju kausu, Skolēnu pils komanda šoreiz palika 4. vietā.
5.septembrī Vērmanes dārzā notika jau par tradicionālo kļuvušais RD IJSD rīkotais pasākums „Nāc un piedalies”, kurā visi Rīgas bērni un jaunieši varēja iepazīties ar Skolēnu pils teātri „Zīļuks” (grima darbnīcu, teātra studiju, leļļu teātri, pantomīmu, improvizācijas teātri), floristikas pulciņu, akordeonistu ansambli „Opuss”, pūtēju orķestri, sporta tūrisma pulciņu. Šajā dienā Igaunijas galvaspilsētā Tallinā notika Baltijas čempionāts badmintonā, kurā vairākas godalgotās vietas ieņēma Skolēnu pils skolotāja Arņa Šefera audzēkņi. Tepat Ventspilī mūsu orientieristi braši pārstāvēja Skolēnu pili Latvijas čempionātā vidējā distancē, Latvijas čempionātā stafetē orientēšanās sportā un atgriezās mājās ar vairākām Latvijas čempionāta medaļām un augstām vietām: Zelta medaļa – Rukai Diānai Martai, 3.vieta – Grendem Reinim, Skujiņai Ilzei. Latvijas čempionātā stafetēs pie zelta medaļām tika arī mūsu puišu komanda, kura prata savā grupā uzvarēt ar iespaidīgu atrāvienu.
7.septembrī Rīgas Skolu muzeja telpās tika atklāta izstāde “Skolas dzīve”. Šo izstādi un muzeja pastāvīgās ekspozīcijas septembra mēneša laikā ir apskatījušas vairāku Rīgas skolu bērnu grupas, kā arī Dānijas pašvaldību delegācija un jaunatnes darba organizatori no Japānas.
Septembra mēnesī Skolēnu pili apmeklēja divas ārzemju delegācijas. 8.septembrī vairākas stundas mūsu iestādē pavadīja Japānas jaunatnes darba organizatori. Jauniešu delegācija iepazinās ar vairākiem Skolēnu pils pulciņiem: lietišķās un tēlotājas mākslas programmas un deju programmas pulciņiem, kā arī multiplikācijas, kultūras vēstures pulciņiem. Sevišķi lielu sajūsmu mūsu audzēkņos un skolotājos izraisīja japāņu hieroglifu zīmēšanas nodarbība. 21.septembrī Skolēnu pilī ieradās vairāki Dānijas pilsētu pašvaldību pārstāvji, kurus visvairāk interesēja, kā Rīgas pilsētā interešu izglītības pulciņos tiek iesaistīti bērni un jaunieši no sociāli nelabvēlīgajām ģimenēm. Dāņu viesu vidū bija darbinieki, kas strādā ar jauniešiem – likumpārkāpējiem, no Odsherred komūnas. Redzētais sajūsmināja nopietnos vīrus, viņi daudz fotografēja un izteica novēlējumu – krīze nedrīkst atņemt bērniem un jauniešiem šo lielisko iespēju – interešu izglītību.
10.septembrī Dānijas Kultūras institūtā notika meiteņu kamerkora „Tonika” koncerts Dānijas pedagogiem, bet Melngalvju namā – koklētāju ansambļa „Austriņa” koncerts pilsētu mēru konferencē.
No 12. līdz 13.septembrim Prāgā, Čehijas republikā norisinājās starptautiskās sporta deju sacensības „Prague Open 2009”. Vienīgais pāris, kas pārstāvēja Latviju, bija Rīgas Skolēnu pils dejotāji Gerds Ivuškāns un Beāte Katrīna Zeltiņa. 53 pāru konkurencē mūsu pāris ieguva augsto 4.vietu. Liels paldies jāsaka mūsu pedagogiem Lolitai Ivuškānei un Vilmāram Ivuškānam. Viņu kolēģis Uģis Putniņš tajā laikā bija devies ar vairākiem mūsu dejotājiem uz Tukumu, kur notika šīs deju sezonas pirmās sacensības „Tukuma Kauss 2009”. Rīgas Skolēnu pils dejotāji finālā ieguva vairākas godalgotas vietas: 2.vieta Marts Ernests Gulbis un Loreta Putrāle, 3.vieta Kristaps Meļko un Elīne Bāliņa, 4.vieta Jānis Valdemārs Katkovskis un Elīza Madara Treija.
15.septembrī Spēļu istabā noslēdzās skolotājas Ivetas Vainauskas un sociālā pedagoga Agneses Bočkarevas veiktā aptauja „Mana profesija”- visvairāk bērni vēlas kļūt par skolotājiem, aktieriem, priekšniekiem, baņķieriem. Šajā dienā Rīgas Skolēnu pils Dāvanu darbnīcas „Ideja” skolotāja Sarmīte Hippe atsaucās uzaicinājumam vadīt vizuālās mākslas darbnīcu ar leikēmiju slimajiem bērniem un viņu vecākiem Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Sanākušie mazie un lielākie slimnieciņi aizrautīgi ķērās pie košu glezniņu veidošanas. Tika veidotas gan dabas ainavas, gan kolāžas ar Vinnija Pūka un viņa draugu – Sivēna un Ēzelīša smaidošām un izbrīnītām sejām, ko apņēma gan ziedi, gan tauriņi. Lai gan darbnīcas dalībnieki bija dažāda vecuma (no 7 mēnešu līdz 15-16 gadu vecuma) un pārvietojās kopā ar zāļu sistēmu ierīcēm, tomēr darbs vedās raiti un aizrautīgi turpat trīs stundu garumā, līdz mazākie nogura un devās diendusā, bet lielākie atgriezās savās palātās. Gan bērni, gan vecāki pateicās par iespēju piedalīties darbnīcā, kur radoši darbojoties varēja aizmirst slimnīcas atmosfēru kaut uz neilgu brīdi.
17.septembrī vairāki pulciņi devās uz ārzemēm, lai godam pārstāvētu mūsu iestādi dažādos pasākumos: Lietuvā teātra „Zīļuks” pantomīmas pulciņš piedalījās Starptautiskajā teātru festivālā „Baltijas rampa”, Tartu, Igaunijā vācu valodas pulciņa audzēkņi piedalījās seminārā Baltijas valstu jauniešiem, kas runā vācu valodā, bet Varšavā, Polijā deju studijas „Dzintarjūra” vairāki audzēkņi piedalījās IDSF International Open sacensībās. Tajās dejotāji Gerds Ivuškāns un Beāte Katrīna Zeltiņa jauniešu grupā 48 pāru konkurencē ieguva augsto 4.vietu.
Vienā no pēdējām siltajām atvasaras dienām, sestdien 19.septembrī Cēsu pusē Raiskuma mežos risinājās sīvas cīņas Latvijas Kausa posmā orientēšanās sportā „Cēsu Rudens”. Arī šogad dalībniekiem nācās cīnīties ar sarežģītām un garām distancēm sarežģītā apvidū. Tomēr Rīgas Skolēnu pils talantīgie jaunieši veiksmīgi tika galā ar savām distancēm, nodrošinot sev vietas uz pjedestāla un medaļas. Nepārspētas šoreiz palika meitenes – Diāna Ruka un Madara Brice, kuras izcīnīja zelta medaļas savās grupās. Puišiem tik gludi distancēs negāja, tomēr bronzas medaļas izdevās izcīnīt Ivaram Kļaviņam un Reinim Grendem. Pavisam nedaudz līdz medaļai pietrūka Dāvim Dišleram, kurš palika 4.vietā.
23.septembrī Pirmsskolas vecuma bērnu izglītošanās centra „Mazais Prātnieks” audzēkņi devās ilgi gaidītajā mācību ekskursijā „Senā Rīga. Vecrīgas mūris, pils, kultūrslāņi”, bet Gētes institūtā vācu valodas pulciņa audzēkņi diskutēja par vācu kinofilmu „Smiekli, lielie smiekli”.
25.septembrī pasākumā „Zinātnieku nakts” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un LU Bioloģijas fakultātē piedalījās kultūras vēstures un multiplikācijas pulciņu audzēkņi. Īpaši aktīvas septembra pēdējās dienas izvērtās mūsu orientieristiem. Trīs dienas no 25. līdz 27.septembrim Igaunijā norisinājās ikgadējais Baltijas junioru kauss, kurā piedalās 7 nacionālās komandas. Starp dalībniekiem bija arī 3 RSP orientieristi, kuri sevi veiksmīgi apliecinājuši Latvijas kausa posmos un iekļuvuši Latvijas izlasē. 26.septembrī Mežaparkā notika uzreiz 2 sacensības: RSP čempionāts vidējā distancē orientēšanās sportā un ikgadējās tradicionālās orientēšanās sacensības Skolēnu pils audzēkņiem „Tortes meklēšana”. Katrs no pils pulciņiem, kuri piedalījās, mājup devās ar svaigu meža gaisu plaušās un torti aiz vaigiem. Sacensību gaitā katram pulciņam tika izdalītas orientēšanās kartes, kurās bija atzīmēti gan kontrolpunkti, gan īpašas tortes atrašanās vieta.
26. septembrī Siguldā notika Rīgas Skolēnu pils organizētās tradicionālās deju sacensības „Sigulda 2009” un Latvijas Kausa izcīņas posms. Rīgas Skolēnu pils sporta deju studijas “Dzintarjūra” dejotāji piedalījās kuplā skaitā un izcīnīja labus rezultātus: Gerds Ivuškāns / Beāte Katrīna Zeltiņa, Mikus Zaube / Elizabete Ertmane, Marks Žigis / Vikija Grigorjeva – 1.vieta, Marts Ernests Gulbis / Loreta Putrāle – 2.vieta, Kristaps Meļko / Ināra Elīne Bāliņa – 4.vieta.
27. septembrī Kultūras vēstures, multiplikācijas pulciņi organizēja pārgājienu Bolderājas Piejūras dabas parkā. Pārgājiena mērķis bija apskatīt vienu no Rīgas īpašajām vietām – Rīgas jūras vārtus un vērot putnus. Audzēkņu grupai pievienojās bērni un viņu vecāki arī no citiem pulciņiem. Daudziem Bolderāja bija atklājums. Daži, lai arī rīdzinieki, te bija pirmo reizi. Tik neparasti – tepat blakus, 40 minūšu brauciena attālumā no Rīgas centra civilizācijas neskarta vieta. „NATURA 2000” – Eiropas nozīmes aizsargājama dabas teritorija – jūras krastā milzīgs purvains niedru lauks, labi pārskatāms no nesen uzbūvētā putnu vērošanas torņa – īsta putnu paradīze. Visiespaidīgākais izaicinājums bija gājiens pa jūras vārtu molu.
27.septembrī kultūras centrā „Iļģuciems” visiem interesentiem skaistu Miķeļa dienai veltītu koncertu bija sarīkojusi mūsu folkloras kopa „Kokle”. 28.septembrī Skolēnu pils 1.stāva vestibilā floristikas pulciņa audzēkņi atklāja izstādi ‘‘Pušķis manai skolotājai’’, bet vokālais ansamblis „Melos” veltīja koncertu Skolotāju dienai.

Iveta Freimane, Rīgas Skolēnu pils direktora vietniece
www.rsp.lv