Izstādes Rīgas Skolu muzejā

Atzīmējot  Rīgas eglītes rotāšanas 500.gadadienu, Rīgas Skolu muzejā, K.Barona ielā 99 līdz 31.janvārim pagarinātas un visiem interesentiem apskatāmas divas izstādes.

20.gadsimta eglīšu rotājumi

Lai gan svētki pagājuši un eglītei smaržīgās skujas nobirušas, vēl iespējams aplūkot 20.gadsimta 2.puses eglīšu rotājumus – Salavecīti, Sniegbaltīti, pasaku tēlus, kosmonautu, arlekīnu ; dažādus dzīvniekus – gaili, lāci, suni, kaķi, spāri; augļus un dārzeņus – gurķus, burkānus, baklažānus, kukurūzu, ābolus, vīnogas, kā arī sēnes, čiekurus, lāstekas, zvaigznes, rūķīšu māju, bāku un daudzus citus interesantus rotājumus.20.gadsimts Ziemassvētku un Jaungada pastkartēs

Vairāk kā 400 pasta atklātnes ieved skatītāju ziemas skaistāko svētku vēsturē  gadsimta garumā. Atklātnes sadalītas, parādot  katrai desmitgadei raksturīgākos izteiksmes paņēmienus, zīmēšanas manieri un tematiku. Sākot ar kristīgo tradīcijas un gadsimta sākuma sentimentāli idillisko tematiku, skatītājs izdzīvo II Pasaules kara skarbo realitāti.

50.gadi – atjaunotne ar priecīgiem bērniem pie eglītes, ar tautu draudzības, sporta un polāro apgabalu apgūšanas tematiku. 50. – 60.gados aizsākas kosmosa apgūšanas atainojums, sadzīvē sāk ieviesties telefoni, televizori, motocikli un automašīnas.

Baikāla – Amūras maģistrāle, olimpiskais lācis Miška, tautas tradīcijas, horoskopi un zodiaka zīmes, sapnis par dolāru un sapnis par Eiropas savienību…

Tā simts gadi aizzib gar acīm, aiznesot līdzi ainiņas no dažādiem notikumiem. 20.gadsimts sākās ar svētā Nikolaja (Santa Klausa) dāvanām, un noslēdzas ar atjaunotām vērtībām – Kristus bērniņa piedzimšanu.

Rīgas Skolu muzejs pateicas visiem atbalstītājiem par pastkartēm un eglīšu rotājumiem, kas papildināja izstāžu klāstu.

Vēlam gaišu, jaunām, radošām un realizētām idejām piepildītu Jauno gadu un  ceram uz atbalstu materiālu vākšanā muzeja ekspozīcijas papildināšanai!

Jāzeps Imants Vikšers, Rīgas Skolu muzeja vadītājs

www.rsp.lv

Viks-1

Viks-3

Viks-5

Vik-41

Viks