Gotlandes teātra viesizrādes bērniem “Es mīlu Stīgu” Skolēnu pilī

2009. gada 2. un 3. oktobrī BJC „Rīgas Skolēnu pils”, pateicoties Zviedrijas valsts atbalstam, viesojās Gotlandes teātris, parādot 4 viesizrādes.

Gotlandes teātris šo izrādi bija veidojis kā mākslas un izglītības projektu, stāstot bērniem stāstu par puisēnu Stīgu un mūzikas instrumentiem. Izrāde notika zviedru valodā, bērniem to latviski paskaidroja pieredzējis tulks. Izrāde ilga 30min. Izrādes mērķauditorija bija 5 – 8 gadus veci bērni. Skolēnu pilī visas izrādes apmeklēja liels bērnu skaits – gan Skolēnu pils mazākie audzēkņi, gan dažādu Rīgas skolu jaunāko klašu skolēni. Izrādes bija tik atraktīvas, jautras un saistošas, ka mazie skatītāji aktīvi dzīvoja līdzi visam notiekošajam uz skatuves un izrādīja savu piekrītošo vai noliedzošo attieksmi izrādes tēliem. Pēc izrādes zviedru aktieri veidoja diskusiju ar skatītājiem, rosināja bērnu fantāziju atpazīstot ar vijoli un čellu atdarinātās dažādās skaņas.

Atskatoties uz projekta tapšanu, jāatzīmē fakts, ka Gotlandes pašvaldības teātris vēlas iepazīt Zviedrijas kaimiņvalstis Baltijas jūras reģionā gan vēsturiski, gan arī tajos aspektos, kas saistīti ar šo valstu bērnu teātri, mūziku un drāmu. Projekta pirmās daļas ietvaros teātris 2007.gadā aizveda bērnu izrādi “Stāsts par mazo, veco vīru” uz Varšavu Polijā. Sekoja diskusijas par bērnu teātri citās potenciāli iesaistītajās valstīs. 2008.gadā projekts turpinājās ar kabarē izrādi “Baltijas bārs – dziesmas apkārt Baltijas jūrai”, kuras pamatā bija astoņu Baltijas jūras baseina valstu dziesmas. Gotlandes pašvaldības teātris vēlējās projektu turpināt arī 2009.gadā, sniedzot viesizrādes kaimiņvalstīs, kā arī aicinot citus teātrus ciemos pie sevis uz Visbiju Gotlandē.

Uzziņai:
Gotlandes pašvaldības teātra jeb “Lansteatern pa Gotland” mājvieta ir Gotlandes sala, kas atrodas Baltijas jūras vidū, netālu no Zviedrijas dienvidu piekrastes. Teātri ar Baltijas valstīm un citām valstīm Baltijas jūras baseinā vieno ciešas saites. Teātris atrodas vecā baznīcas ēkā Visbijā (Bredgatan 10). Līdzās uzvedumiem baznīcas ēkā, teātris repertuāru izrāda arī salas reģionālajos centros, skolās, kā arī reizēm Zviedrijas kontinentālajā daļā. Gotlandes pašvaldības teātris pastāv jau 15 gadus un ir mazākais no Zviedrijas pašvaldību teātriem (valstī kopumā ir 17 šādu teātru).
Viens no Gotlandes pašvaldības teātra uzdevumiem ir teātra izrādes pilnīgi visiem salas iedzīvotājiem – bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem, tāpēc teātris darbojas, izmantojot t.s. “repertuāra” modeli jeb, citiem vārdiem, iestudē visdažādākā satura gan visaptverošu, gan šauri specifisku materiālu. Tādējādi ar interesantām un mākslinieciski augstvērtīgām lugām tiek uzrunāti salas bērni un jaunieši, vienas sezonas laikā piedāvājot tiem noskatīties vairākus jauniestudējumus. Cilvēki, kas darbojas Gotlandes teātrī, ir pārliecināti par atvērtu forumu, diskusiju un semināru nepieciešamību, lai labāk izprastu bērnu un jauniešu, kā arī pieaugušo domas un idejas par viņu pašu ikdienas realitāti.
Teātrī darbojas divi štata aktieri, divi tehniskie darbinieki, producents un teātra vadītājs. Papildu darbinieku skaits mainās, ņemot vērā konkrētā uzveduma apjomu. Piemēram, 2008.gadā teātris kopumā papildus nodarbināja 30 cilvēkus.

Līga Goiževska, Skolēnu pils teātra „Zīļuks” skolotāja
www.rsp.lv