Ekspedīcija uz Latgali un Vidzemi

Vasaras izskaņā notika Rīgas Skolēnu pils kultūras vēstures un multiplikācijas pulciņu kopīgs mācību brauciens – ekspedīcija uz Latgali un Vidzemi. Ekspedīcijas programmā – Latvijas vecticībnieku kultūra un animācijas darbnīca bērniem un skolotājiem Viļķenē.

Par vecticībniekiem bija daudz dzirdēts, informāciju par izcelsmi, vēsturi un ticību var izlasīt materiālos. Tomēr lai izprastu nepieciešama dzīvā klātbūtne, jārunā ar cilvēkiem, jāredz dzīves vide, nepieciešams dialogs. Ekspedīcijas laikā tikāmies ar mācītājiem, bijām ciemos vecticībnieku mājās, lūgšanu namos. Uzzinājām daudz jauna par dzīvesveidu, simboliem, ticējumiem. Pretēji stereotipam par vecticībnieku noslēgtību no ārpasaules – cilvēki bija patiešām ļoti sirsnīgi un atvērti. Noteikti, prasīgi un saudzīgi pret savu ticību, ko viņi spējuši saglabāt nemainīgu, par spīti Krievijas oficiālās varas represijām nu jau 300 gadus. Krievija vecticību oficiāli atzina tikai 20.gs sākumā.
Ekspedīcijas laikā pētījām arī Latgales krievu pagānisko kultūru – folkloras rotaļas, dejas un dziesmas. Līvānu 2 vidusskolas krievu kultūras muzejā muzeja vadītāja Valentīna Ivanova mūs iepazīstināja ar daudzajiem eksponātiem. Stāstījums bija tik dzīvs un aizrautīgs! Saskatījām daudz līdzību ar baltu kultūru.

Iepazinām Latgales amatniecību – bijām keramiķa Černavska darbnīcā un Līvānu amatu mājā.

Mūsu vislieliskākais gids Latgalē bija skolotāja no Līvāniem Vasilisa Belousova. Sirsnīgs paldies viņai par palīdzību ieskatīties no mums Rīgā tik tālajā un nezināmajā Latgales kultūras pasaulē.

Vidzemē mūs gaidīja Viļķenes pamatskolas direktore Ilze Ādamsone, bērni un skolotāji. Mūsu uzdevums bija organizēt animācijas darbnīcu – iemācīt bērniem animācijas filmu veidošanas principus, iemācīt strādāt ar animācijas programmām, sniegt ieskatu animācijas filmu vēsturē. Laiks paskrēja nemanot … un tā pat pietrūka. Īsajā laikā mūsu talantīgie skolnieki lieliski apguva filmiņu veidošanas noslēpumus. Pirmās gatavās filmiņas jau redzamas GIF Animācijas Filmu Festivāla filmu skatē www.caps.lv/gifaffi
Pēc animācijas darbnīcas sākās kultūras vēstures programma. Iepazinām Ziemeļvidzemes dabu, vēsturi, mūsdienu sadzīvi. Skaistā jūras piekraste pie Veczemju klintīm, pārsteidzošais Viļķenes bļodakmens, Viļķenes muiža un apkārtne, Meža muzejs, ekskursija uz Alda Jansona graudu kalti, … Īsajā laikā ne tikai guvām jaunas zināšanas, bet arī riktīgi sadraudzējāmies. Tagad ar nepacietību gaidīsim Viļķenes bērnus un skolotājus ciemos pie mums pilī ! nolēmām – ja viņi ilgi kavēsies, brauksim atkal aplūkot 😀
Laiks pagāja tik ātri, bet mums visiem likās ka esam ceļojumā jau mēnesi. Tik daudz iespaidu, jaunu zināšanu, pozitīvas enerģijas un galvenais – draugu !
Iegūtās zināšanas, foto un video materiālu izmantosim mācību gada laikā – kultūras vēstures nodarbībās. Tas būs pieejams arī publiski – internetā.
IMG_1941DSCF8010IMG_1347IMG_1098IMG_1385IMG_1912IMG_2127

Tatjana Gvozdeva, multiplikācijas pulciņa, Eiropas kultūras vēstures pulciņa skolotāja