Brēmenes Skolu muzeja pārstāvji Rīgā

Pēc Rīgas Skolu muzeja (RSM, Rīgas Skolēnu pils, K.Barona 99)  ielūguma dalībai starptautiskajā konferencē „Rīgas Domskola un izglītības pirmsākumi Baltijā”, kas notika 2.-3.decembrī, ieradās Brēmenes Skolu muzeja pārstāvji Horsts un Ursula Massmaņi. Ciemiņi satikās ar Rīgas Skolēnu pils direktora p.i. Valdi Egli, iepazinās ar RSM veidoto izstādi „Rīgas Skolēnu pilij – 70”, apmeklēja RSM, kur pārspriedām turpmākās sadarbības iespējas un virzienus.

Brīvajā laikā RSM darbinieki noorganizēja ciemiņiem vairākas ekskursijas pa Vecrīgu, jūgendstila Rīgu, un arī pa Vidzemi.

4.decembrī vedām viesus izbraukuma ekskursijā pa Vidzemi. Pirmais pieturas punkts bija Raganas ķēķis ar savu īpašo auru, raganas dzirām un našķiem. Tālāk ceļš veda uz  Krimuldas veco baznīcu un lībiešu pilskalnu, Turaidas viduslaiku pili un Siguldu. Drīz autobuss apstājās pie rehabilitācijas centra Līgatnē, zem kura 7 metru dziļumā atklājām Padomju Latvijas Valdības un Komunistiskās partijas vadītājiem paredzēto slepeno bunkuru atomkara gadījumam, kā arī nobaudījām pusdienas padomju stilā – vārīti pelmeņi ar krējumu un kompots. Lai atgrieztos realitātē, piestājām  Līgatnes „Lustūzī” un pie Līgatnes papīrfabrikas. Mūsu ceļojuma galamērķis bija  Cēsis, kur apskatījām Ordeņa pili, parku, Skolnieku rotas pieminekli, Jāņa baznīcu, pastaigājām pa pilsētas romantiskajām ieliņām.

Pirmdien, 5.decembrī ciemojāmies Latvijas Zinātņu akadēmijas augstceltnē – Latvijas Universitātes Latvijas Folkloras krātuvē pie fondu glabātājas Māras Vīksnas, kura iepazīstināja ar latviešu tautasdziesmu vākšanas un sakārtošanas vēsturi, to klasificēšanu un izdošanu, Krišjāņa Barona un citu censoņu atbalstu un devumu tautas gara mantu saglabāšanā. Mums bija izdevība aplūkot K.Barona Dainu skapi – folkloras materiālu kolekciju, kas ir uzņemts UNESCO Pasaules atmiņas unikālo dokumentu reģistrā. Jau promejot, no 13.stāva pametām skatu krēslas un ielu apgaismojumu pārņemtajai Rīgai – Eiropas pērlei, ko ikdienas steigā un nevaļā dažkārt paši neievērojam, bet pamanām tikai mūsu ciemiņu sajūsmas rezultātā.

Atvadoties Brēmenes Skolu muzeja pārstāvji pateicās par viesmīlību, dāvāja Rīgas Skolu muzejam Brēmenes pilsētas karogu, grāmatas par pilsētas vēsturi un aicināja uz jauniem sadarbības projektiem.

Rīgas Skolu muzeja vadītājs Jāzeps Imants Vikšers