Rīgas Skolēnu pils skolotāja Marta Krasta – slavena Latvijas rotu dizainere

Rīgas Skolēnu pils skolotāji ir mūsu lielā vērtība, un bieži vien ierauti ikdienas darbos mēs nemaz nezinām par mūsu kolēģiem, ar ko viņi aizraujas, kas viņus interesē, kas viņiem garšo, kā viņi atpūšas un uzkrāj spēkus. Vienu dienu administrācijā atskanēja telefona zvans un jauna sieviete vaicāja: „Vai Marta Krasta, kas strādā Skolēnu pilī, ir tā pati slavenā rotkale Marta Krasta?” Tāpēc sāksim mēs mūsu stāstu par mākslas pulciņa „Jautrās krāsas” skolotāju Martu Krastu.

Jau no bērnības Marta ir interesējusies par radošo pasauli un ir izmēģinājusi sevi dažādās tās jomās. No 4.klases Martai zīmēt un gleznot mācīja mākslinieks, tajā laikā Valsts mākslas akadēmijas students Jānis Kārlis Krievs. Marta ir beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu (tagad – Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola). Viņas pirmā darba vieta bija kādreizējā padomju Latvijā ārkārtīgi populārais un prestižais Rīgas Modeļu nams, kurā Marta strādāja par metāla un rotu dizaineri kopā ar Latvijas vadošajiem modes māksliniekiem, piemēram, Ingrīdu Drāznieci (vēlāk tapa arī abu šo mākslinieču kopēja personālizstāde) veidojot rotas modes tērpu kolekcijām, kuras bija ļoti populāras ne tikai pie mums, bet arī iekaroja pasauli. Piedalījusies ar saviem darbiem arī avangardiskajās Bruno Bīrmaņa „Nepieradinātas modes” skatēs un multimākslinieka Hārdija Lediņa veidotajās performancēs. Skolotāja ir vadījusi arī tolaik slaveno Tautas mākslas studiju „Sārnate” kurā savu amata prasmi ieguvuši un slīpējuši daudzi vēlāk pazīstami tautas daiļamata meistari.

Jau kopš vidusskolas laikiem Marta Krasta ar savām rotām piedalījās dažādās izstādēs gan Latvijā, gan bijušajā PSRS, gan arī ārpus tās robežām, iegūstot dažādas balvas un Goda diplomus. Marta studēja Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļā, tajā skaitā arī lietišķo grafiku pie slavenā profesora Aleksandra Dembo un 21 gadu vecumā kļuva par Latvijas Mākslinieku savienības visu laiku jaunāko biedru.

Mūsu skolotājas Martas Krastas personālizstāde ir bijusi skatāma Vācijā Rietumberlīnes galerijā „Eremitage”, kurā savus darbus izstādījuši arī tādi Latvijas mākslas meistari kā Džemma Skulme, Maija Tabaka, Ojārs Ābols u.c., piedalījusies Starptautiskajās mākslas mesēs Hamburgā, kurās pārstāvējusi Latvijas mākslu, kā arī daudzās citās starptautiskajās izstādēs. Ir humanitāro zinātņu maģistrs dizainā un 25 gadus vadījusi savu mākslas galeriju, kura, starp citu, bija pirmā mākslas galerija neatkarības atjaunošanas laikā. Viņas darbi atrodami gan mūsu Mākslinieku Savienības muzeja, gan Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (agrāk- Rīgas Lietišķi dekoratīvā muzejs) fondos un ekspozīcijā, gan Maskavas Lietišķi dekoratīvā muzeja fondos u.c., kā arī daudzās privātkolekcijās ārzēmēs.

Par Martas Krastas rotām ir priecājušies un arī iegādājušies sabiedrībā zināmi cilvēki gan Latvijā, gan ārpus tās robežām, piemēram, Laima Vaikule, Alla Pugačova, bijušā ASV prezidenta Bila Klintona meita Čelsija, Georgijs Danelija,Vija Beinerte, Baiba Sipeniece Gavare u.c.- iznāktu garš saraksts. Savā laikā, kad pie Martas gredzenus savai kāzu jubilejai pasūtīja izcilais grafiķis Gunārs Krollis un viņa sieva keramiķe Izabella Krolle, gadījās pat kāds krimināls notikums. Māksliniekam Gunāram Krollim uzbrukuši noziedznieki un ar šo gredzenu, jo tie bija unikāli, palīdzību noziedznieki tikuši aizturēti un sodīti.

Rīgas Amatniecības vidusskolā Marta Krasta dalījusies ar savu profesionālo pieredzi metālmākslas nodaļā arī kā kompozīcijas, materiālmācības, praktisko darbu pasniedzēja un vadījusi skolas beidzēju diplomdarbu projektu izstrādi un aizstāvēšanu.

Daudzus gadus aktīvi piedalās mākslas un mūzikas festivālā „BILDES” izstāžu darbībā.

Ja vēlies iepazīties ar mūsu skolotājas Martas Krastas darbiem, pasūtīt vai nopirkt tos, tad ielūkojies: www.martaskrastasgalerija.lv (pastāv virtuāli)

Martas Krastas domas par radoša un laimīga bērna attīstību variet noskatīties klāt pievienotā video.

 

Skolotāju Martu Krastu uzklausīja:

Iveta Freimane, skolenupils@gmail.com

Bērnu un jauniešu centra „Rīgas Skolēnu pils”

Direktora vietniece