MEITEŅU KAMERKORIM „TONIKA” – 45 gadi!

30.oktobrī plkst.18.00

Rīgas Jaunajā Sv. Ģertrūdes baznīcā

Brīvības ielā 119 (Tallinas, Brīvības un Cēsu ielas krustojumā)

Meiteņu kamerkora „Tonika” 45 gadu jubilejas koncerts

Skolēnu pils meiteņu kamerkoris „Tonika” dibināts 1966.gada 30.oktobrī. 

Sākotnēji „Tonika” dibināta kā ansamblis, kad Skolēnu pils TDA „Uguntiņa”, dodoties koncertbraucienā pa Latviju, lūdza eksperimenta kārtā diriģentu Daumantu Kaktiņu ar nelielu dziedātāju sastāvu kuplināt koncertu, aizpildot dejotāju pārģērbšanās pauzes. Uzstāšanās 8 cilvēku sastāvā izdodas labi, un dzimst ideja par ansambļa dibināšanu. Pašas dalībnieces to nosauc par „Toniku”.

70. gados veidojas „Tonikas” seja un tiek iekarota stabila vieta citu Latvijas muzikālo kolektīvu vidū. Nozīmīgākie dekādes sasniegumi ir 1971. gadā Vissavienības skatē Maskavā iegūtais I pakāpes diploms, kā arī uzvara 1979. gada Latvijas Televīzijas rīkotajā vokālajā konkursā „Ko tu proti?”

80. gados „Tonika” pārtop par kori. Koris tiek dibināts ar mērķi piedalīties Latviešu Vispārējos dziesmu svētkos, kuros uzreiz gūst izcilus panākumus – iegūst pirmās vietas Latvijas Dziesmu svētku skatēs 1980. un 1985. gada svētkos. Paralēli šiem „Tonika” darbojas arī kā ansamblis līdz pat 1989. gadam.

90. gados „Tonikā” Daumanta Kaktiņa darbu pārņem Kristīne Jaunalksne. Mainās situācija valstī, jaunajos apstākļos rodas jaunas iespējas, piemēram, iespēja brīvi doties uz Rietumiem, kā arī iespēja izdot savu kompaktdisku; tas tiek paveikts 1999. gadā.

2000. gads “Tonikas” dzīvē ir liktenīgs. Atkal notiek diriģentu nomaiņa, pavisam īss ir laiks, kad par kora diriģenti strādā Marika Austruma.No 2001. gada kora mākslinieciskā vadītāja ir Inga Cimiņa. Viens no galvenajiem darbības aspektiem ir būtiska programmu dažādošana – līdz pat piecām atšķirīgām koncertprogrammām sezonas laikā – to vidū ne tikai garīgās, klasiskās un latviešu mūzikas programmas, bet arī populāru ārzemju estrādes un džeza mūzikas aranžējumi. Turklāt katrs koncerts tiek veidots kā unikāla vienība, kurā nereti arī skaņdarbu secīgumam ir nozīmīga loma koncerta idejas – vadmotīva atklāšanā.

“Tonikā” ir 3 dažādas vecuma grupas: Studija (6 – 12 gadi), meiteņu koris (12 – 16 gadi), kamerkoris (16 – 25 gadi)

Kora repertuārā ir gan garīgā, gan laicīgā mūzika no renesanses laikmeta līdz mūsdienām, kā arī latviešu un cittautu mūzika.

Aktīva ir kora koncertdzīve gan Latvijā, gan ārzemēs. “Tonika” regulāri piedalās koncertos, festivālos un konkursos Čehijā, Vācijā, Austrijā, Slovēnijā, Šveicē, Francijā un Itālijā, kuros gūti panākumi.

Līdzās akadēmiskās mūzikas koncertiem regulāri tiek iestudētas atraktīvas koncertprogrammas un muzikālas izrādes. Nozīmīga vieta “Tonikas” ikdienā ir tradīcijām – vasaras nometnēm, dejošanai, iesvētībām, kopīgiem pasākumiem un svētkiem.

vadītāja Inga Cimiņa, skolotājas Zinta Filipoviča un Laila Krastiņa, koncertmeistare Kristīne Geidmane