Koris „Accolada” svin Masļeņicu

2012.gada 25.februārī Rīgas Skolēnu pils skatītāju pārpildītajā Svētku zālē koris „Accolada” svinēja Masļeņicu (latviešiem Meteņi) – pavadīja ziemu un sagaidīja pavasari.

Masļeņica no laiku laikiem ir krievu svētki, kuru svin septiņas dienas pirms lielā gavēņa. Septiņas dienas Krievijā rībēja tamburīni, skanēja akordeoni, visi ģērbjās košās drēbēs.

Tirgus letes lūza no daždažādiem kārumiem, no resnvēderainiem patvāriem ar aromātisku tēju, svaigām baranku virknēm, riekstiem un medainiem prjaņikiem. Bet pats galvenais ir pankūkas! Pankūkas — saules simbols! Masļeņicas laikā ir jāizklaidējas, katru dienu jāiet ciemos vai jāsagaida ciemiņi pašiem. Ir jāizmanto pēdējās ziemas dienas un jāiet uz kalniņiem braukt ar ragaviņām, jāiet uz karuseļiem, jāiet rotaļās, jādzied častuškas un jādzen joki bez sava gala. Viens no galvenajiem izklaides veidiem ir maskarāde, kur obligāti ir jāpārģērbjas līdz nepazīšanai vai jāietinas kažokā no matu galiem līdz papēžiem un jāsadzer degvīns ar lāci. Masļeņicas pēdējā dienā dedzina salmu lelli, kas simbolizē ziemu un nozīmē, ka pavada ziemu līdz nākamajam gadam.

„Accoladas” dziedātāji – gan paši mazākie, gan lielākie parādīja kā īsti jāsvin Masļeņica – ar skaistām dziesmām, jautrām častuškām, iešanu rotaļās. Masļeņicā piedalījās arī kora „Accolada” draugi – Tautas deju ansambļa „Uguntiņa” vidējās un vecākā grupa, kas dejoja latviešu tautas deju un baltkrievu tautas deju. Pasākuma noslēgumā notika liela sadziedāšanās – skatītāju priekšā iznāca un dziedāja drosmīgākās mammas un tēti, audzēkņi un skolotājas iesaistīja apdziedāšanā visus klātesošos. Vēlāk, protams, sekoja arī tradicionālā pankūku ēšana. Par cienastiem bagātīgo galdu bija parūpējušies vecāki.

Masļeņica aiziet un ar to kopā arī ziema, un pavasaris ienāk tās vietā!

Iveta Freimane, direktora vietniece