Kino mākslas pulciņa radošā tikšanās ar kinorežisoru Jāni Streiču

Janvāra pēdējā nedēļā Rīgas Skolēnu pilī notika radošā tikšanās ar kinorežisoru Jāni Streiču, uz kuru tika pulcināti audzēkņi un skolotāji no dažādiem pulciņiem. Notika interesanta saruna par kinorežisora lomu filmas izveidē un par paša Jāņa Streiča bagātīgo personisko pieredzi šajā jomā.Tā bija pirmā tikšanās ar kino profesijas pārstāvi RSP, pirmais pasākums no kino izglītojošu pasākumu cikla, kas veltīts spilgtām, izcilām personībām Latvijas kino. Pasākums tika domāts tam, lai veicinātu audzēkņu radošās personības vispārēju attīstību, lai ieinteresētu un izglītotu viņus audiovizuālajā mākslā, iepazīstinātu ar kino profesijas daudzveidību un ar kino procesu kā tādu, balstoties uz kādu veiksmīgu piemēru no mūsdienu kino dzīves Latvijā.

Kinorežisors Jānis Streičs pastāstīja par savu pirmo jaunības tikšanos ar kino, kas bija atstājusi uz viņu ļoti dziļu iespaidu, tāpat arī par grūtībām profesijas apgūšanā, par atziņām, kas krājušās dzīves garumā – kā veidot īpašu kino valodu katras filmas izveidē. Tā tapa stāsts ne tikai par kino vien, bet arī par vispārējo estētisko audzināšanu, par apkārtējās vides lomu jebkuras radošās personības izaugsmē, par nepieciešamību katram patstāvīgi veidot spēcīgu, atjautīgu un izturīgu raksturu, lai turpmāk varētu veiksmīgi pārvarēt neskaitāmas grūtības un negaidītus sarežģījumus, saistītus ar kino režijas problēmām.

Skolēni uzdeva jautājumus, kas ir pats svarīgākais Jāņa Streiča radošajā darbībā, par režisora tieksmi apvienot vienā filmā gan režisora, gan aktiera darbu, par režisora stila meklējumiem. Tikšanās nobeigumā audzēkņu un skolotāju atsauksmes liecināja, ka pasākuma ideja bijusi ļoti laba, jo mākslinieciskajā un estētiskajā audzināšanā nav nekā labāka par tiešu kontaktu ar kādu izcilu personību, kas spēj atraisīt personisko domāšanu un iztēli. Tika atzīts, ka šādi audzēknim iespējams labāk izprast gan citu radošu personību, gan pašam savu, labāk apzināt personiskās vēlmes un arī iespējas mākslā kā tādā.

Turpmāk šādus pasākumus paredzēts organizēt reizi divos mēnešos. Audzēkņiem tiks dota iespēja tuvāk iepazīties arī ar citiem izciliem kino nozares pārstāvjiem – ne tikai ar aktierkino režisoriem, bet tāpat arī dokumentālā, multiplikācijas kino režisoriem, māksliniekiem, operatoriem un t.t.

Lilita Aleksejeva, kino mākslas pulciņa skolotāja