Radošā rakstīšana

Jaunie žurnālisti veido reportāžu par gatavošanos Lieldienām

Sagaidot Lieldienu laiku, BJC “Rīgas Skolēnu pils” Radošās rakstīšanas un Rotaļu istabas dalībnieki devās pie mūsu skolotājiem un pulciņu audzēkņiem, lai uzzinātu – kādas ir iecienītākās Lieldienu tradīcijas. Kurš ripina olas, kurš meklē šokolādes zaķus? Un kā tu svinēsi Lieldienas?

IVETA, vada spēļu istabu, brīvā laika skolotāja; GABRIELA, kura ikdienā nāk uz spēļu istabas aktivitātēm
-Kādas ir jūsu iecienītākās Lieldienu tradīcijas?
Lieldienās ir obligāti jāšūpojas, lai vasarā nekostu odi un ir arī jāēd sarkanas dzērvenes, lai vaigi būtu sārti. Tāpat Lieldienās, vēl pirms saules lēkta ir jāatrod strauts, kas tek skaidru ūdeni, un jānomazgā tajā seja, lai visu gadu būtu skaists un vesels.
-Vai jūs ripināt arī olas?
Jā, protams! Šeit pie Rīgas Skolēnu pils.
– Vai ir arī kādi īpaši ēdieni, ko ēdat Lieldienās?
Tā kā Lieldienās parasti vairāk uzturos ārā, jo ir tas saulainais laiks un prieks par pavasari, tad galvenais svētku ēdiens ir vārītās olas, kuras salasām dārzā. Jo, kā jau Lieldienu rītā, brīnumi notiek un ir liels prieks par atrastajām olām un par pavasari.
– Tātad jūs vienmēr meklējat Lieldienu olas?
Jā, olas un arī šokolādes zaķus, konfektes

LIENE, vada Vecrīgas un arheoloģijas pulciņu
-Kā Lieldienas plānojat pavadīt šogad?
Šogad mēs brauksim svinēt Lieldienas uz Brīvdabas muzeju. Patiesībā tā ir mūsu tradīcija, darām to katru gadu. Arī puzuru veidošana un Lieldienu ieraža – putnu dzīšana, putnu saukšana – ir lietas, ko daru katru gadu. Puzurus taisām, lai saulīte būtu visu gadu. Bet putnus dzenam, lai odi nekož. Tāpat, protams, arī šūpojamies šūpolēs, krāsojam olas, ēdam olas, lai nemelotu.
– Un, ko jūs ēdat Lieldienās?
Olas. Olas visos iespējamajos veidos.



ILZE, vada Radošās rakstīšanas pulciņu
– Ar ko, jūsuprāt, Lieldienu svētki atšķiras no visiem pārējiem gada svētkiem?
Lieldienas ir unikāli svētki, jo apvieno gan sentēvu tradīcijas – šūpošanos, olu kaujas, pēršanos ar pūpoliem, gan kristīgās tradīcijas – Kristus augšāmcelšanās svētkus, Krusta ceļu, svētku dievkalpojumus un ēdiena svētīšanu, gan arī jauno laiku tradīcijas – saldumu slēpšanu dārzā, šokolādes olu meklēšanu. Sanāk tradīciju rasols, bet man patīk! Jo katrs var atrast kaut ko, kas viņam vistuvākais. Bērni skrien meklēt šokolādes olas, pieaugušie ripina olas un kaujās ar olām.
– Un kādas tradīcijas patīk jums pašai?
Vienmēr noperu tuviniekus ar pūpoliem “jo – apaļš kā pūpols, vesels kā rutks….”. Protams arī dodos uz mežu meklēt pirmos zaļumus, asnus, krāsoju olas sīpolu mizās un melleņu ievārījumā. Tāpat vienmēr ievēroju katoļu baznīcas svētku ritu.
– Kas ir jūsu Lieldienu tradīcija?
Katru gadu cenšos nokrāsot pašas skaistākās olas, vienmēr priecājos par izcilo iznākumu. Tāpat vienmēr daudz kaujamies ar olām, arī ripinām olas dārzā uz īpaša dēlīša – kurš tālāk.

ELIZABETE un ELZA, Rotu darināšanas pulciņa dalībnieces
– Kā pavadīsiet Lieldienas?
ELIZABETE: Brauksim uz laukiem, krāsosim olas. Atbrauks mana māsīca. Būs ģimenes svētki.
ELZA: Arī es došos uz laukiem. Bet pirms tam noteikti aizbrauksim arī uz tirdziņu.
-Kādas ir jūsu ģimenes tradīcijas, lietas, ko ievērojat katru gadu?
ELIZABETE: Svinības ģimenes lokā. Bet arī noteikti šokolādes olu meklēšana.
ELZA: Es vienmēr, kad no rīta pieceļos, pirmais, ko daru, skrienu laukā un meklēju olas, ko zaķis paslēpis zem kokiem. Un pēc tam katru gadu mēs braucam uz Lieldienu gadatirgu.
-Vai olas vienmēr krāsojat?
Jā.
-Vai ir arī kādi ticējumi, kam ticat?
ELIZABETE: Es pati – nē, bet mana ome vienmēr saka, ka ir jāēd daudz olu.
ELZA: Es vienmēr šūpojos.
-Un kas ir galvenais svētku ēdiens Lieldienās?
ELIZABETE: Olas
ELZA: Es ēdu ļoti daudz šokolādes. Tās šokolādes olas, ko atrodu.

LEONS, floristikas pulciņa audzēknis.
-Vai jums ir kādi plāni Lieldienām?
Šobrīd gatavojamies pasākumam “Satiec savu meistaru”, kas notiks Rīgas Latviešu biedrības namā. Vadīsim meistarklasi “Lieldienas gaidot”, kurā taps dažādi Lieldienu dekori, ornamenti, taisīsim caurspīdīgos vainagus, vainagus no olu čaumalām.
Kas jādara, gatavojoties Lieldienām?

Noteikti jāsapoš māja, var izveidot kādu skaistu pavasara kompozīciju. Jārada skaista sajūta. Svarīga tradīcija ir arī olu krāsošana.

ROTAĻU ISTABAS AUDZĒKNE, kā tu parasti svini Lieldienas?
Katru gadu Lieldienas svinam nedaudz savādāk. Piemēram, šogad ir plānā doties pārgājienā. Taču ir arī tādas tradīcijas, ko cenšamies ievērot vienmēr. Piemēram, ēst olas ar sāli, lai ģimenē neviens nemelotu. Parasti cenšamies arī aiziet pašūpoties, lai vasarā odi nekostu.
Kā tu parasti pavadi Lieldienu rītu?
Lieldienu rītā man patīk tas svinīgais brīdis, kad tiek iztītas sakrāsotās olas. Tas ir tas pirmais, kas jādara no rīta!
Un kā ar svētku galdu? Ko parasti uz tā liekat?
Uz svētku galda tradicionāli tiek liktas olas. Bet vienmēr ir arī kāds deserts olu formā. Jo Lieldienās viss ir par un ap olām.

Sagatavoja: Radošās rakstīšanas pulciņa dalībnieces Amanda Lūcija Ārgule, Katrīna Mūna Maizīte, Zane Ozoliņa, Sofija Reire.

Radošās Rakstīšanas Rudens

BJC “Rīgas Skolēnu pils” šajā sezonā sācis darboties “Radošās Rakstīšanas” pulciņš, kas apvieno zinātkārus, piedzīvot, iepazīt un redzēt ieinteresētus jauniešus vecumā no 14 līdz 18 gadiem.

Jau pirmā mācību mēneša laikā esam paguvuši izbaudīt melnbaltā foto burvību, analizējot gan foto teoriju, gan apskatot pasaulslaveno Sandro Millera un Džona Malkoviča kopdarbu Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā. Tāpat arī esam paviesojušies spēcīgas emocijas raisošajā izstādē “Feministiskie skatījumi”, kas runā par fundamentālām, ļoti svarīgām tēmām.

Pēc izstāžu apmeklējuma esam rakstījuši esejas par to, kas mūs uzrunā un iedvesmo fotomākslas baudīšanas laikā. Kādas emocijas raisa fotogrāfija, kā uz pasauli raugās foto mākslinieks. Tāpat oktobrī esam bijuši arī uz Valmieras drāmas teātra viesizrādi “Kalendārs mani sauc”, iepriekš izlasot arī Andra Kalnozola oriģināldarbu, kas pirms trim gadiem saviļņoja daudzu jauniešu prātus.

Skolēnu brīvdienās grasāmies redzēto un izlasīto vēlreiz pārdomāt katrs individuāli, lai taptu esejas par to, ko katram no mums nozīmē draudzība, attiecības ar līdzcilvēkiem un sabiedrības atbalsts.

Ja arī tu vēlies piebiedroties “Radošās Rakstīšanas” pulciņam,nāc 16. oktobrī plkst.16.00 uz BJC “Rīgas Skolēnu pils” uz individuālajām pārrunām (iepriekš piesakoties pie skolotājas Ilzes Zālītes 26321925)