Rīgas Skolēnu pils audzēkņi ekspedīcijā “UNESCO Pasaules mantojuma – Strūves ģeodēziskā loka maršruta izstrāde”.

Š.g. 16.-18. jūnijā Bērnu un jauniešu centra „Rīgas Skolēnu pils” Eiropas kultūras, multiplikācijas pulciņu audzēkņi devās ekspedīcijā “UNESCO Pasaules mantojuma – Strūves ģeodēziskā loka maršruta izstrāde”.

 

Ekspedīcijas pirmā posma mērķis bija Latvijas un Lietuvas ģeodēziskā loka punktu meklēšana, novērtējums un maršruta apraksts. No Latvijā esošiem diviem punktiem atradām vienu – Jēkabpilī. Otrs paliks nākamajām ekspedīcijām. No Lietuvas trim punktiem mēs atradām visus trīs.

 

Strūves ģeodēziskais loks ir triangulācijas uzmērīšanas ķēde, kas stiepjas aptuveni pa 26° meridiānu no Ziemeļnorvēģijas 2820 km virzienā uz dienvidiem līdz Melnajai jūrai. Meridiāna loka uzmērīšanas darbi tika veikti no 1816. gada līdz 1855. gadam vācu astronoma Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā.

 

Konstatējām, ka visi ģeodēziskā loka punkti ir atbilstoši noformēti, ir pievienotas mantojuma norādes, informācijas stendi un punktu vietas ir iezīmētas. Vismonumentālāk un svinīgāk noformēts Jēkabpils punkts, kas atrodas Strūves parkā. Visatraktīvāk – ģeodēziskais punkts netālu no Rokiškiem. Nākamais ekspedīcijas posms – Igaunijas ģeodēziskā loka punktu atrašana un novērtējums.

 

Abu ekspedīciju noslēgumā izveidosim maršruta shēmu, kā ērtāk piebraukt pie punktiem un punktu aprakstu. Idejas turpinājumā iecerēta ģeodēzijas ekspertu iesaiste – organizēsim lekciju/darbnīcu par ģeodēziskā loka nozīmi Zemes formas noteikšanā un mēģināsim saprast triangulācijas metodi.

 

Strūves ģeodēziskais loks ir lielākais un vienīgais UNESCO Pasaules mantojuma objekts, kas atrodas vairākās valstīs – mūsdienu ģeogrāfiskā kartē Strūves ģeodēziskais loks šķērso 10 valstis: Norvēģiju, Zviedriju, Somiju, Krieviju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Baltkrieviju, Moldovu un Ukrainu, bet diemžēl lielais vairākums cilvēku nezina un neizprot tā nozīmi. Tāpēc, domājam, ka ir pienācis laiks to POPULARIZĒT! Mūsu plānos – jauna starpvalstu sadarbības projekta izveide.

 

Foto: Tatjana Gvozdeva.

 

Foto apraksti:

1, 2, 3 – Jēkabpils, Strūves parks.

4 – Jēkabpils, Strūves parks. Ģeodēziskais punkts.

5 – Jēkabpils, Strūves parks. Interesanti un radoši noformēts informācijas stends.

6 – Pa ceļam uz nākamo Strūves punktu apskatām Lietuvas pilsētu un rajona centru Rokiškis. Pilsētiņa mūs pārsteidz ar bagātu arhitektūras mantojumu, mākslinieku izdomātu radošu akciju – logu slēģu gleznojumiem, digitālu kultūras un dabas objektu informācijas paneli arī latviešu valodā un daudz ko citu. Te vērts iegriezties!

7 – Nākamais Strūves ģeodēziskais punkts netālu no Rokiškiem. Atraktīvi labiekārtota vieta. Ir izbūvēta laipa tramplīna formā – kā skata platforma. Ir informācijas panelis, bērniem rotaļu laukums un tualetes.

8 – Tramplīnveida skatu platforma.

9 – Rotaļu laukums.

10, 11 – Pats Strūves akmens apaudzis ar velēnām – mēs to attīrījām.

12 – Strūves punkts iežogots ar baltu sētu un blakus – monumentāls granīta stabs ar iegravētu informāciju.

13, 14 – Zem platformas interesanta akcija – vienā kastē akmeņi, tos var paņemt – uzrakstīt savu vārdu un iemest zaļajā kastē. Sapratām, ka šos akmeņus iemūrēs pie platformas sienas.

15 – Arī mēs atstājām savu akmeni. Noteikti jāatbrauc pārbaudīt, kā izskatās iemūrēts.

16 – Kas gribēja, pievienoja arī savu vārdu.

17 – Otrais Lietuvas punkts klusa ceļa malā. Mazliet jāpaiet ar kājām pa grantētu ceļu.

18 – Arī šeit akmens aizaudzis ar velēnu. Blakus kanalizācijas vāks.

19, 20 – Balta sētiņa un pulēta granīta monumentāls stabs.

21 – No punkta paveras tāli, skaisti skati.

22 – Vakarā, kā plānots ap plkst.21.00 esam viesnīcā Viļņā. Nākamo dienu veltījām Viļņas iepazīšanai: Lietuvas Nacionālais muzejs, vecpilsēta, trīs krustu kalns, krāšņās baroka baznīcas un melnā Madonna, Užupis.

23, 24, 25 – Trešais Strūves punkts.

26, 27 – Tā pati baltā sētiņa un granīta stabs… Viss ieaudzis zālēs – mēs, šķiet, esam vienīgie retie apmeklētāji…

28 – Akmeni attīrījām no zāles un sūnām.

29 – Lielais, labais ceļš ved jau mūs uz māju pusi. Pa ceļam vēl iebrauksim Lietuvas minerālūdeņu kūrortā Birštonas- padzerties sāļo minerālūdeni, iziet bezmaksas ūdens procedūras pilsētas parkā, uzkāpt pilskalnā un nopeldēties vietējā ezeriņā … un vakarā ap plskt.23.00 esam laimīgi atgriezušies Rīgā.