Orientieristi Hallsbergas O-ģimnāzijā

No 6. līdz 17. oktobrim trīs dučiem Latvijas jauno un perspektīvo orientieristu vecumā no 13 – 18 gadiem bija iespēja piedalīties RSP orientieristu organizētajā pieredzes apmaiņas braucienā uz Hallsbergas Orientēšanās ģimnāziju Zviedrijā, Nordplus Ietvarprogrammas projekta „Map your own way!” ietvaros.

Projekta mērķis ir organizēt divus savstarpējus pieredzes apmaiņas braucienus, kuru ietvaros jaunieši un viņu pedagogi iepazītu abu valstu sporta un veselības izglītības sistēmu, piedalītos kopīgās sporta un veselības mācības stundās, iekštelpu un āra sporta nodarbībās.Trīs Rīgas Skolēnu pils treneru vadībā uz Zviedriju devās 31 jaunietis, kur Hallsbergā latviešus uzņēma Hallsbergas Orientēšanās ģimnāzijas skolēni un pedagogi, bet par uzturēšanās vietu kļuva OK Tisaren kluba māja. Jauniešiem tika piedāvāta iespēja apgūt jaunas zināšanas, pilnveidojot orientēšanās prasmes kopīgos treniņos ar Zviedrijas vienaudžiem, iegūt informāciju par Zviedrijas izglītības sistēmu, piedāvātajām mācību programmām un orientēšanās apmācības iespējām Hallsbergas Orientēšanās ģimnāzijā, gūt priekšstatu par tradīcijām bagātu, attīstītu un reāli darbojošos orientēšanās klubu sistēmu, ieklausīties trīskārtējās Pasaules čempiones Marlenas Ehn padomos un pieredzē. Savukārt, treneri ieguva pieredzi orientēšanās nodarbību vadīšanai dažāda vecuma bērniem, īpaši par darbu ar 3 – 7 gadus veciem bērniem, kā arī jau mērķtiecīgiem un uz sasniegumiem orientētiem jauniešiem 16 – 18 gadu vecumā. Treneri arī diskutēja ar Zviedrijas pedagogiem par atšķirībām Zviedrijas un Latvijas orientēšanās sporta izglītības sistēmā, gūstot atziņas par jaunas informācijas un mācību materiālu nepieciešamību Latvijā., kā arī ieguva informāciju par orientēšanās sporta pārvaldības un finansēšanas sistēmu Zviedrijā.

Mūsu piedzīvojumi Hallsbergā

1. diena. Viss sākās ar kopīgu treniņu Askersundā, kur kopā ar ģimnāzijas orientieristiem aizvadījām viena cilvēka stafetes treniņu.
Vakarā mums par godu kopīgas svētku vakariņas ģimnāzijas mācību restorānā, kur savu meistarību un apgūtās iemaņas demonstrēja skolēni, kas ģimnāzijā apgūst viesmīlības arodu.

2. diena. Agri no rīta ģimnāzijas orientēšanās specializācijas vadītājs un Zviedrijas nacionālās izlases treneris Håkan Carlsson mums izrādīja skolas telpas un iepazīstināja ar Alléskolan skolas direktori Marie-Louise Lindberg un skolēnu karjeras izvēles konsultantu Håkan Rosén, kas detalizēti izstāstīja Latvijas skolēniem par Zviedrijas skolu sistēmu un pašu vadīto ģimnāziju. Noslēgumā Håkan Carlsson prezentēja Zviedrijas orientēšanās sporta uzbūvi.
Dienu noslēdzām ar kartes treniņu netālu no kluba mājas.

DSC01362 IMAG0177 DSC01375

3. diena. Sākās pavisam agri, jo ap 4:00 jau bijām autobusā , lai dotos uz Stokholmas pusi, kur jau 9:00 sākās lielākās klubu stafetes „25manna”. Fantastiska vieta, kur gūt pieredzi liela mēroga sporta pasākumu rīkošanai un dalībai tajos.

DSC01403 DSC01417

4. diena – „25mannakorten” vidējās distances sacensības, kurās piedalījās ap 3000 dalībnieku. Apvidus bija daudz interesantāks nekā stafetēs pieredzētais un radīja jauniešiem daudz izaicinājumu. Otro dienas daļu pavadījām, apskatot Stokholmu.

5. diena. Agri no rīta teorētisko nodarbību Latvijas un Zviedrijas skolēniem vadīja trīskārtējā Pasaules čempione un ģimnāzijas skolotāja Marlena Ehn. Nodarbības laikā skolēni arī tika sadalīti jauktās grupās, lai izvērstu savstarpēju diskusiju par orientēšanās sporta īpatnībām abās valstīs. Dienas vidū bija iespēja aizvadīt ļoti interesantu sprinta treniņu Hallsbergas ielās. Vēlā pēcpusdienā daļa jauniešu devās uz kopīgo spēka treniņu, kas visiem palika spilgtā atmiņā vēl ilgi pēc tam.

DSC01442 DSC01447 DSC01455 IMG_7036

6. diena. Tiem, kuriem bija līdz peldlietas, bija iespēja izmēģināt ģimnāzijas baseinu,lēkšanu no tramplīniem un šļūkšanu pa slidkalniņiem ieskaitot, kamēr pārējie skolēni skrēja sprintu pa pāriem Hallsbergas ielās. Vakarā pie kluba mājas norisinājās intervālu jeb kalnu treniņš ar karšu fragmentu atcerēšanos.

IMG_7015 DSC01482

7. diena. Agri no rīta kopā ar zviedru jauniešiem devāmies uz kartes treniņu treniņu šī gada Oringena kartē. Pusdienas laikā sekoja kopīgs treniņš stadionā un iekštelpās, bet diena tika noslēgta ar draudzības spēlēm futbolā, kurās abās uzvaras svinēja mājinieki. Meitenes sīvā cīņā piekāpās ar 2:5, bet puiši pēc 60 min cīņas ar 0:11 atzina mājinieku pārspēku.

DSC01488IMAG0195 DSC_0359 DSC_0344

8. diena. Rīta pastaiga ap Dovra ezeru, lai labāk sagatavotos pēcpusdienā gaidāmajam testa skrējiena Skåle. Visiem skolēniem kopīgs testa skrējiens – 4 km ar karti rokās pa diezgan smagu apvidu, kur no latviešiem labāko rezultātu uzrādīja Rūdolfs Zērnis, distanci veicot 26.14, pārējie rezultāti šeit. Dienas noslēgumā atvadu vakariņas kopā ar ģimnāzijas skolēniem un skolotājiem, prezentējot Latvijas jauniešu sagatavotos video par orientēšanās treniņu ikdienu Latvijā. Atvadījāmies gan tikai līdz aprīlim, kad zviedrus gaidām ciemos Latvijā.

DSC00196 DSC01504

9. diena. Rīta treniņš mežā jeb „downhill” orientēšanās un Orebro apskate.

10. diena. Došanās mājup.

Bilžu galerija ŠEIT

Iespaidi:

Sandra Grosberga (15 gadi, Meridiāns)
Beidzot sapratu, kādam ir jābūt nopietnam treniņu grafikam, guvu priekšstatu par to, kāda ir orientēšanās lielvalsts, pirmo reizi biju tik vērienīgās starptautiskās sacensībās, iepazinos ar Zviedrijas apvidus īpatnībām. Patīkami pārsteidza treniņu dažādība, kas lika saprast, ka par labu orientieristu nekļūsi, tikai skrienot un lasot karti. Iespējams, pēc 25Mannas bijām pelnījuši nelielu atpūtu, jo nogurums neļāva visus treniņus veikt pilnvērtīgi, daudzi no mums pirmo reizi piedalījās tik nopietnā treniņnometnē, arī es. Tagad ar skaidriem mērķiem un treniņplānu jāsāk gatavoties nākamajai sezonai.

Gatis Berežnojs (16 gadi, Saldus)
Zviedrijas apmaiņas brauciens bija ļoti interesants un patīkams. Visi līdzbraucēji bija draudzīgi un jautri. Bija interesanti treniņi un dažādas nodarbes. Pietrūka vairāk kontaktēšanās un aktivitāšu ar zviedru jauniešiem. Bet kopumā es ieguvu labu iespaidu un pieredzi treniņu laikā, kā arī kontaktējoties ar apkārtējiem.

Līga Valdmane (16 gadi, ZVOC)
Brauciens bija labs, ļoti laba iespēja gūt kādu pieredzi. Man personīgi vislabāk
patika treniņi kartēs, skriet pa tādu apvidu, kāds tur bija – akmeņi, augsti kalni… super! Varbūt prasījās vēl kāda teorētiskā stunda, kur pastāsta kaut ko sīkāk par orientēšanos Zviedrijā. Un vēl es gribēju noskriet labāk 25Mannā, žēl, ka nesanāca. Tagad man tikai ir tāds jautājums, ko mēs liksim pretī pavasarī pret tādu bagātīgu ēdināšanu? 😀

Mārtiņš Līsmanis (24 gadi, RSP)
Lieliski, ka izdevās uzorganizēt šādu pieredzes un ideju gūšanas braucienu tik daudziem jauniešiem. Ja kāds no viņiem nekautrēsies realizēt radušās idejas savos klubos vai sāks mērķtiecīgāk gatavoties augstiem sasniegumiem, tā jau būs uzvara par ko priecāšos no visas sirds. Liels paldies Ilzei Ārniecei, kura uzrakstīja pieteikumu Nordplus izsludinātajam konkursam – ir patīkami ieguldīt savos un citu klubu jauniešos, jo tieši viņi būs tie, par kuru sasniegumiem mēs varēsim priecāties, un kuri radīs ko jaunu.

Projekta turpinājumā aprīļa sākumā Latvijā ieradīsies Hallsbergas Orientēšanās ģimnāzijas jaunieši, lai nedēļu sava orientēšanās mācību procesa realizētu Latvijā kopā ar Latvijas skolēniem. Tiks rīkoti kopīgi kartes treniņi daudzveidīgā Latvijas apvidū. Lai iepazītu orientēšanās sporta apmācības apstākļus Latvijā, tiks apmeklētas Latvijas sporta skolas un jauniešu centri, kuros tiek rīkotas orientēšanās sporta nodarbības. Atjaunojot rudenī nodibināto draudzību ar Latvijas skolēniem, tiks rīkotas atbildes draudzības spēles futbolā, kopīgs nakts orientēšanās mačs, kā arī tiks organizēta Rīgas un pāris citu Latvijas populārāko vietu apskate.